Patronat Honorowy
SAWO 2018


Podsumowanie targów SAWO 2016

,

Rezultat Międzynarodowych Targów Ochrony Pracy, Pożarnictwa i Ratownictwa SAWO, które odbyły się w dniach 26-28 kwietnia w Poznaniu, jest potwierdzeniem żywego zainteresowania rynku najnowszymi rozwiązaniami i trendami dotyczącymi BHP i ratownictwa specjalistycznego.

Potencjał SAWO

W czasach Internetu mogłoby się wydawać, że spotkania targowe nie będą budzić tak dużego zaciekawienia. Jednakże dane statystyczne tegorocznej edycji SAWO temu zaprzeczają. W tym roku ekspozycja targowa była rekordowa pod względem wynajętej powierzchni, a z ofertą 241 wystawców zapoznało się 4 400 profesjonalistów, co stanowi 15% wzrost zwiedzających w porównaniu z edycją z 2014 roku. Łącznie w ciągu czterech dni teren Międzynarodowych Targów Poznańskich odwiedziło blisko 30 tys. uczestników (wynik dla bloku targów INSTALACJE, SAWO i SECUREX). Te wszystkie dane składają się na niewątpliwy sukces biznesowy kwietniowego wydarzenia i dowodzą, że bezpośrednie spotkania na stoiskach targowych, połączone z prezentacją oferty, są bardzo potrzebne.

sawo_1.jpg

Potencjał targów docenili również wystawcy i zwiedzający:

„(…) targi SAWO 2016 uważamy za niezwykle udane. Po raz kolejny nawiązaliśmy nowe, dobrze rokujące kontakty oraz odświeżyliśmy dotychczasowe. Podczas trzech dni zaprezentowaliśmy wiele nowości i nowatorskich rozwiązań, w tym niektóre również w Alei Ergonomii. Z każdą kolejną edycją udaje nam się zgromadzić coraz więcej zainteresowanych, dzięki czemu z sukcesem rozwijamy naszą sprzedaż. Jesteśmy przekonani, że obecność na targach SAWO to dobra strategia, dlatego z całą pewnością możemy powiedzieć już teraz, że za 2 lata również będziemy na nich obecni”- Adam Zimoch, Country Manager – Polska, JSP Ltd.

„Jesteśmy bardzo zadowoleni z udziału w targach oraz z otrzymania Złotego Medalu MTP, który jest dla nas ważnym marketingowym wyróżnieniem. Pierwszego dnia odwiedził nas szef z Niemiec, który ocenił targi jako nowoczesne. I zdecydowanie takie są. Ponadto nabierają również prestiżu, gdyż wystawiają się tu duzi i liczący się producenci. Oferta wystawców jest też coraz lepsza, a prezentowane przez nich rozwiązania oparte są na wysoko zaawansowanych technologiach. Jeśli chodzi o zwiedzających, to przez pierwsze dwa dni nasze stoisko było wręcz oblegane przez klientów” - Mariusz Stodolnik, Kierownik Oddziału ATLAS® - Obuwie Ochronne Sp. z o.o.

Na targach SAWO bywam regularnie od kilku lat i jestem pod dużym wrażeniem tegorocznej edycji, zaskakująco duża liczba wystawców oraz konferencji. Targi to niewątpliwie doskonała okazja do wymiany doświadczeń z praktykami z branży oraz nawiązania cennych kontaktów zawodowych.  Polecam targi każdemu poszukującemu nowoczesnych rozwiązań w zakresie bezpieczeństwa i ochrony pracy” - Magdalena Poroszewska Koordynator ds. bhp i ochrony środowiska Tchibo Manufacturing Poland Sp. z o.o.

W tym roku, na dwudziestej trzeciej już edycji targów zaprezentowali się wystawcy z 22 państw: Austrii, Belgii, Czech, Danii, Francji, Hiszpanii, Holandii , Irlandii, Korei Południowej, Litwy, Niemiec, Norwegii, Pakistanu, Polski, Portugalii, Słowacji, Sri Lanki, Szwecji, Ukrainy, Węgier, Wielkiej Brytanii oraz z Włoch. Wartym podkreślenia jest 33% udział firm z zagranicy. Łącznie 242 uczestników oferowało środki ochrony indywidualnej, środki ochrony zbiorowej, materiały do produkcji odzieży ochronnej i roboczej, zabezpieczenia przed upadkiem z wysokości, środki i sprzęt do udzielania pierwszej pomocy, wyposażenie dla służb ratowniczych oraz zabezpieczenia przeciwpożarowe. Wśród nich byli polscy i międzynarodowi liderzy branży, a także branżowe wydawnictwa. Wiele z prezentowanych produktów miało podczas targów swoje rynkowe premiery.

Tłumy na konferencjach

Targi SAWO to nie tylko bogata oferta i profesjonalnie przygotowana przestrzeń wystawiennicza. To także ważne i merytoryczne konferencje, które cieszyły się w tym roku bardzo dużym zainteresowaniem profesjonalistów z branż ochrony pracy, pożarnictwa i ratownictwa.

Pierwszego dnia ponad 400 słuchaczy zgromadziła II Konferencja Panelowa Wielkopolskiej Strategii Ograniczania Zagrożeń Zawodowych 2013-2020.  Była to wspólna inicjatywa organów nadzoru i kontroli, instytucji, partnerów społecznych, których wspólnym celem jest ograniczanie zagrożeń zawodowych oraz promowanie przyjaznych miejsc pracy. Pierwszy panel dotyczył ryzyka zawodowego na stanowiskach pracy, podczas którego można było wysłuchać prezentacji na temat obowiązków pracodawców w zakresie przeciwdziałania zagrożeniom związanym z występowaniem czynników szkodliwych, zagrożeń chorobowych i wypadkowych oraz niebezpieczeństw związanych z wykonywaniem prac szczególnie niebezpiecznych w przestrzeniach zamkniętych. Pozostałe trzy panele dotyczyły najczęściej występujących czynników szkodliwych: hałasu, pyłów przemysłowych oraz czynników chemicznych.

sawo_4.jpg

Środki ochrony pracy chronią pracownika przed wszelkimi wypadkami, tymi lekkimi i tymi cięższymi. Zabezpieczenie przed upadkiem z wysokości należy traktować z jak największą powagą. O tym jak ważna jest dbałość pracowników i pracodawców o zapewnienie odpowiednich warunków pracy traktowała konferencja czasopisma „Promotor”. „Bezpieczna praca na wysokości” zgromadziła ponad 350 specjalistów BHP, pracodawców oraz osób związanych z branżą wysokościową.

Promocja zdrowia w zakładach pracy jest jednym z priorytetów Unii Europejskiej. Ważny i aktualny temat związany z indywidualnymi i społecznymi konsekwencjami niewłaściwych warunków pracy w Polsce poruszony został na konferencji Centralnego Instytutu Pracy - Państwowego Instytutu Badawczego pt. „Zdrowie pracownika zyskiem firmy”. Z jednej strony  zaprezentowane zostały przykłady konsekwencji prawnych dla firm i osób, a z drugiej - przykłady skutecznych inicjatyw i dobrych praktyk w zakresie prewencji i promocji zdrowia w miejscu pracy. W drugiej części spotkania odbyła się debata „Służba bhp - dziś i jutro” organizowana przez Ogólnopolskie Stowarzyszenie Pracowników Służby BHP. Moderowana przez redaktora Michała Olszańskiego dyskusja, z aktywnym udziałem publiczności, koncentrowała się na realiach codziennej pracy służby bhp, interpretacji definicji wypadku, oraz poruszyła zagadnienie dotyczące potrzeby integracji środowiska służby bhp.

Dużym zainteresowaniem cieszyły się prezentacje organizowane przez portal Kultura Bezpieczeństwa.  Specjaliści m.in.: z QES Consulting, DuPont Sustainable Solutions oraz Wyższej Szkoły Zarządzania Ochroną Pracy mówili co zrobić by stać się skutecznym przywódcą. W codziennej pracy i w szukaniu optymalnej drogi do poprawy kultury bezpieczeństwa pomogą z pewnością prezentacje Dobrych Praktyk, które przedstawili eksperci z firm Farm Frites, GKN Driveline, Grupy Lotos, Skanska oraz wspomnianej wcześniej Wyższej Szkoły Zarządzania Ochroną Pracy.

Istotną pozycję w programie wydarzeń zajęła punktowana konferencja Komendy Wojewódzkiej Państwowej Straży Pożarnej w Poznaniu „Skuteczna ochrona przeciwpożarowa  – mniejsze straty dla ludzi i środowiska”. Na placu przed pawilonem można było również obserwować pokaz bezpiecznej pracy w zbiornikach oraz ewakuacji osoby nieprzytomnej. Ponadto poznańska straż prezentowała sprzęt ratowniczy, w tym najnowszej generacji samochód dowodzenia i łączności. Na stoisku targowym pokazane zostały także: nowoczesne narzędzie edukacyjne „domek dymowy” przeznaczony do demonstracji zagrożeń pożarowych oraz działanie czujek dymu. Zainteresowani mogli również nauczyć się praktycznych zasad udzielania pierwszej pomocy.

Ergonomia na SAWO

W tym roku po raz pierwszy podczas targów SAWO 2016 obszernie poruszona została tematyka ergonomii. Wielu słuchaczy zgromadziły wykłady oraz warsztaty w ramach VIII Forum Ergonomicznego pt. „Ergonomia przestrzeni produkcyjnej i biurowej – wyzwania i innowacje”, które prowadzili prof. Edwin Tytyk oraz dr Grzegorz Dahlke z Politechniki Poznańskiej (ich organizatorem było czasopismo Praca i Zdrowie). Bardzo interesująca była również prezentacja najnowszych rozwiązań w zakresie ergonomii w firmie Volkswagen Poznań. Podczas wystąpienia przedstawione zostały przykłady ergonomicznych stanowisk pracy w zakładzie produkcyjnym oraz modułowy kombinezon symulacji wieku pozwalający lepiej poznać i zrozumieć potrzeby pracowników nawet powyżej 60 roku życia.

sawo_3.jpg

Dużym zainteresowaniem cieszyła się wystawa „Aleja ergonomii” prezentująca przykłady produktów i rozwiązań ergonomicznych podwyższających komfort i wydajność pracy oraz chroniących zdrowie pracownika. Na specjalnej przestrzeni swoje produkty pokazały firmy: Dalmec, Ejendals, Granberg, JSP oraz Fabryka Mebli Biurowych MARO.

Wyróżnienia na SAWO

Zgłoszone przez wystawców produkty i rozwiązania techniczne na około miesiąc przed targami stanęły do konkursów. Aż 14 produktów otrzymało nagrodę Złoty Medal MTP, spośród nich 5 zostało nagrodzonych Grand Prix SAWO, a dwa uhonorowano Medalami Prezesa Zarządu Głównego Związku Ochotniczych Straży Pożarnych RP.

Jeszcze przez miesiąc od zakończenia targów można głosować na najlepszy produkt spośród tych wyróżnionych Złotym Medalem MTP, który zdaniem konsumentów zasługiwać będzie na dodatkowe wyróżnienie: Złoty Medal MTP - Wybór Konsumentów. Więcej informacji znajduje się na stronie www.zlotymedal.mtp.pl

SAWO 2018

Zorganizowane przez Międzynarodowe Targi Poznańskie kwietniowe wydarzenie jest bez wątpienia najważniejszym tego typu przedsięwzięciem w regionie Europy Środkowo – Wschodniej. Kolejna edycja Międzynarodowych Targów Ochrony Pracy, Pożarnictwa i Ratownictwa SAWO za dwa lata, wiosną 2018 roku.

[ Wstecz ]
Partnerzy Medialni
SAWO 2018


Chętnie odpowiemy na Twoje pytania.
Napisz do nas.
contact